پروپوزال تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی

پروپوزال تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی

با توجه به ماهیت تحقیق و عمده متغیرهای موردنیاز برای آزمون فرضیه های تحقیق،دستیابی به اطلاعات متنوع لازم است كه برای جمع آوری این اطلاعات از منابع مختلفی استفاده خواهد شد، ازجمله از طریق اطلاعات موجود در اسناد و مدارك، مراجعه مستقیم به حوزه هاى مالیاتى ، گزارش های آماری منتشر شده توسط اداره كل امور مالیاتى، سازمان امور اقتصادى و دارایى کشور، معاو
دسته بندی حسابداری
بازدید ها 420
فرمت فایل docx
حجم فایل 82 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 22

پروپوزال تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی

فروشنده فایل

کد کاربری 2

کاربر

پروپوزال تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی

دانلود پایان نامه این پروپوزال

 تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی کشور , پایان نامه تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی تاثیر مالیات برارزش افزوده بر درآمدهای مالیاتی , پایان نامه مالیات برارزش افزوده , درآمدهای مالیاتی , درآمدهای مالیاتی دولت , پایان نامه درآمدهای مالیاتی , مالیات , مالیات برارزش افزوده , قانون مالیات بر ارزش افزوده

بیان مسأله

امروزه نظام مالیاتی در تأمین سه هدف عمده اجتماعی، اقتصادی و بودجه‌ای نقش عمده‌ای دارد، در بعد اجتماعی مهمترین هدف از وضع مالیات کاهش فاصله طبقاتی و توزیع مجدد درآمدهاست، در حالی که هدف اقتصادی وضع مالیات، تثبیت نوسانات اقتصادی، تخصیص بهینه منابع بین بخش‌های مختلف و کمک به تسریع فرآیند توسعه بخشی یا منطقه‌ای می‌باشد، علاوه بر این، هدف بودجه‌ای وضع مالیات نیز تأمین مالی بودجه است.

در تبیین اهداف مالیات بر ارزش افزوده می توان گفت، از آنجا که مالیات از منابع مهم درآمد ‌هاست ثبات و تداوم وصول مالیات موجب ثبات در برنامه ریزی برای ارائه خدمات مورد نیاز کشور در زمینه‌های مختلف می شود، از سوی دیگر دوره های کوتاه مدت وصول آن تداوم تأمین نقدینگی خزانه را تأمین می کند این مالیات نسبت به سایر مالیات‌ها منعطف‌تر بوده و به دلیل مقطوع بودن نرخ این مالیات زمان قطعیت کوتاهی داشته و تأخیر در وصول درآمدهای مالیاتی را به حداقل می رساند.

از اهداف دیگر این طرح می توان به افزایش سهم مالیات ها در بودجه، جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف بر مصرف محصول، گسترش پایه‌ی مالیاتی با حذف معافیت‌های غیرضروری و اعمال مالیات‌های جدید، کاهش قابل ملاحظه نرخ های مالیاتی، تغییر جهت دریافت مالیات از مصرف‌کننده به جای تولیدکننده ،کاهش انگیزه فرار مالیاتی، شفاف‌سازی تدریجی مبادلات اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف و کاهش میل به مصرف‌گرایی و افزایش توان پس انداز جامعه اشاره کرد.

با توجه به تأثیرات قابل ملاحظه مالیات بر متغیرهای اقتصادی، همواره اتخاذ یک سیاست مالیاتی مناسب که علاوه بر تأمین اهداف فوق، کمترین اخلال را در اقتصاد و فرآیند توسعه اقتصادی کشور بر جای گذارد از مهمترین مسائل پیش روی سیاست‌گذاران بخش مالیاتی محسوب می‌شود.در واقع می‌توان گفت سیاست‌های مالیاتی مؤثر و کارآمد، یکی از عوامل مهم در تحقق اهداف مالیاتی بوده و نشانه‌‌‌ای از حاکمیت ملی و بخشی از سیاست‌های اقتصادی هر کشوری است و این نظام مالیاتی نوین می‌تواند نقش مؤثر و مطلوبی در فرآیند مدیریت اقتصاد کشور ایفا کرده و میزان رضایت‌مندی مردم و مؤدیان را افزایش دهد.

با توجه به فاکتورهای مثبتی که این مالیات در مقایسه با سایر مالیاتها برخوردار می باشد، لازم است در ادامه روند فعالیت مالیات بر ارزش افزوده در ایران اقدامات تکمیلی مد نظر قرار گیرد. در صورت ارتقاء این سیستم می توان از ساختار اطلاعاتی آن در سایر اقلام مالیاتی بویژه مالیات مشاغل بهره مند شد و از فرار مالیاتی در این حوزه جلوگیری نمود. قانون مالیات بر ارزش افزوده، از پیشرفته‌ترین و بهترین قوانینی است که در سال‌های اخیر در سیستم اقتصادی و نظام مالیاتی کشور وضع شده است. اگر معضلات پیش روی آن برداشته شود، وابستگی به منابع نفتی و منابع درآمدهای ناپایدار کاسته خواهد شد. هم‌چنین اجرای این قانون باعث شفاف‌سازی نظام اقتصادی و به وجود آمدن عدالت اجتماعی و سیاسی در جامعه می‌گردد. با عنایت به این موضوع، ارتقای نقش درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در بین منابع درآمدی باعث رونق اقتصادی کشور می‌شود. همچنین شفافیت، پاسخگویی و کارآمدی نظام تشخیص و وصول درآمدهای مالیاتی، تأثیری مستقیم بر میزان مالیات اخذ شده و رعایت عدالت مالیاتی دارد. اجرای این مالیات با نرخ ثابت و یکسان از یک سو پیش بینی میزان درآمد و درنتیجه امکان برنامه ریزی بهتر را فراهم می کند و از سوی دیگر دوره های کوتاه مدت وصول آن، تداوم نقدینگی خزانه را تضمین می کند(یعقوب نژاد،1387).

در زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی معرفی مالیات های جدید مانند مالیات بر ارزش افزوده با توجه به مشخصات آن می تواند در افزایش نسبت مالیات ها به هزینه های جاری کمک نماید. این نوع مالیات نوعی مالیات بر فروش چند مرحله ای است که به عنوان درصدی از ارزش افزوده کالاها و خدمات محاسبه و اخذ می شود. مالیات بر ارزش افزوده مبنای وسیع تری دارد و امکان وصول بخش اعظم ظرفیت های بالقوه مالیاتی را در فراهم می سازد، مبنای وسیع این مالیات و خاصیت درآمدزایی بالای و توان کسب درآمد قابل توجه آن باعث شده است که این مالیات را به ماشین پول تعبیر کنند.

‏ مالیات و رقم دریافتی آن ارتباط مستقیم با متغیرهای پولی و درآمدی و ارزش افزوده در فرایند تولید دارد. تا کنون طرح جامع مالیاتی در کشور استقرار نیافته است و اقتصاد زیرزمینی هنوز وجود دارد و غیر قابل انکار است. اقتصاد ایران که با پدیده های قاچاق کالا، اقتصاد زیرزمینی و بازارهای اقتصادی بدون مالیات، همزیستی دیرین دارد برای شفاف سازی و گسترش پایه های مالیاتی با مشکلاتی مواجه شد که به خاطر این موارد و مشکلات ناشی از آن مدتی به تعویق افتاد تا اینکه در سال 1387 و با فراخوانی مشمولان مرحله اول این امر صورت گرفت. با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ذها و جدید بودن این قانون و تهدید نمودن منافع تعدادی از مفسدان اقتصادی، این قانون در اجرا با مشکلاتی مواجه شده که نیز از این قاعده دور نیست، بنا بر آمار اعلام شده و با توجه به تکالیف مودیان در مورد ارائه اظهارنامه در موعد مقرر، صدور صورت حساب طبق نمونه اعلامی از طرف معاونت مالیات بر ارزش افزوده، تکمیل اطلاعات به صورت صحیح و خواسته شده در صورت حساب، تنها حدود 10% مودیان مالیات بر ارزش افزوده در این تکالیف را به خوبی انجام داده اند و آن را رعایت نموده اند(معاونت مالیات بر ارزش افزوده ، 1389). لذا در این پایانامه تلاش می شود که مشکلات و موانع بر سر راه اجرای صحیح این قانون از دیدگاه مودیان مالیاتی مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد و در پایان هم بر اساس نتایج و یافته های پژوهش، پیشنهاداتی به مدیران و مسئولان مالیاتی در معاونت مالیات بر ارزش افزوده ارائه شود.

این تحقیق به دنبال به اثبات رسانیدن سه فرضیه اصلی است که عبارتند از:

  1. اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بر افزایش درآمد مالیاتی کشور تاثیر مثبت و معنی دار دارد.

  2. فقدان عوامل زیرساختی مناسب در اجرای صحیح قانون مالیات ارزش افزوده بر درآمد مالیاتی تاثیر منفی و معنی دار دارد.

  3. موانع استقرار کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده بر درآمد مالیاتی تاثیر منفی و معنی دار دارد.

پروپوزال عدم اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده,عدم اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده

فهرست مطالب پروپوزال

بیان مسئاله

اهمیت و ضرورت تحقیق

مرور ادبیات

جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق

اهداف تحقیق

سوالات

فرضیه ها

تعاریف

روش تحقیق

متغیرهای مورد بررسی

شرح کامل روش (میدانی، كتابخانه ‏ای) و ابزار

جامعه و نمونه آماری

روش‌ها و ابزار تجزیه و تحلیل داده‏ها

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *